Sıkça Sorulan Sorular

Ürünleriniz Orjinal mi ?

Dukea bilişim olarak satışını yapmış olduğumuz ürünlerin resmi bayisi olarak hizmet vermekteyiz (Satışı yapılan ürünlerin RESELLER-Bayi kısmından teyit edebilirsiniz). Ürünlerimizin tamamı orjinaldir. Ürünler voucher code (premium kod) olarak gönderilmektedir.

Bayi olduğunuzu nasıl doğrulayabilirim ?

Satışını yapmış olduğumuz ürünlerin ana sitelerinde RESELLER alanında Dukea Bilişim ismini bulabilirsiniz. İlgili listede onaylı bayiler yer almaktadır.

Telefonuma gelen kodu yanlışlıkla sildim ?

İletişim sayfamızdan işlem yaptığınız telefon numaranızı iletmeniz durumunda tekrar ücretsiz olarak gönderim yapılmaktadır.

Telefonuma kod gelmedi ?

Mobil ödeme ile yapılan işlemlerde çok nadir olsada bu sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda İletişim sayfamızdan işlem yaptığınız telefon numaranızı iletmeniz yeterli olacaktır. İşlem başarılı ise ücretsiz olarak tekrar gönderim sağlanmaktadır. İşlem başarısız olmuşsa rapor ile birlikte bilgilendirme yapılacaktır.

Mobil ödemeyi kimler kullanabilir ? Nasıl Açabilirim ?

Faturalı veya faturasız hat kullanıcıları mobil ödeme servisinden yararlanabilir. Bu servisten yararlanabilmek için hattınızın mobil ödemeye açık olması gerekmektedir. Operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayarak veya operatörünüzün online işlem merkezini kullanarak hattınızı mobil ödemeye açabilir ya da kapatabilirsiniz. Operatörden, operatöre değişmek şartı ile maksimum ödeme yapılabilecek tutar 100 TL ile 150 TL arasında değişmektedir.

Kullandığı tarifede en az 3 aylık geçmişi olmayan kullanıcılar mobil ödeme yapamamaktadırlar.
Ödenmemiş faturası olan kullanıcılar mobil ödemeyi gerçekleştiremezler.
Mobil ödemede hattınız eksi (-) bakiyeye düşmemektedir. 
Şirket hatlarından mobil ödeme yapılamamaktadır. 

Çok daha fazla bilgiyi operatörünüzün web sayfasında bulabilirsiniz.

- Avea Mobil Ödeme hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
- TurkcellMobilÖdeme hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
- Vodafone Mobil Ödeme hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Mobil ödemede eksi bakiye kullanılabilir mi ?

Maalesef. Örnek olarak 20 liralık bir ürün almak istiyorsunuz. Hattınızda en az 20 lira + 1 sms bedeli olmalıdır. Toplam tutar eksi bakiyeye düşmeden hesaplanmalıdır.

Havale ya da EFT ne zaman onaylanır ?

PTT veya banka aracılığı ile yapılan ödemeler aynı gün içerisinde onaylanır ve manuel kontrol gerektirmektedir. EFT, PTT ve havale işlemleri için lütfen ödeme bildirimi yapmayı unutmayınız. Havale Bildirim Formu için tıklayın.

Kredi kartı ve Mobil ödeme fiyatları neden farklı ?

Mağazamız üzerinde yer alan ürünlerin tamamı düşük kâr marjı ile satılmaktadır ve mağaza üzerinde yer alan fiyatlar nakit alımlar içindir. Mobil ödeme ve kredi kartı kurumlarının almış olduğu komisyonlar fiyatlara yansıtılmaktadır.

Mağaza üzerinde yer alan fiyatlar ?

Mağaza üzerinde yer alan fiyatlar nakit alımlarda geçerlidir. Nakit alımdan kasıt banka aracılığı ile yapılan havale, eft, ptt ile yapılan ödemeler veya kartsız para yatırma işlemleri.

Hesabım çalındı, hack edildi ?

Bu gibi durumlarda bize ulaşmanızı önemle rica ederiz. Sizden aldığımız bilgiler doğrultusunda filehost ile gerekli yazışmaları biz yapıyor olucaz.

Ürünler için kargo gerekli mi ?

Ürünler için kargo gerekmemektedir. E-mail veya SMS olarak gönderim yapılmaktadır.

7979 Hakkında Bilgi

7979 nolu numara operatörler (Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone) tarafından Wirecard eski adı ile 3pay - Mikro ödeme firmasına tahsis edilmiştir. Bu numara (7979) ile mobil ödeme işlemleri yürütülmektedir. Wirecard müşteri hizmetleri 0(850) 210 56 59 şeklindedir.

Kredi kartına taksit imkanı var mı ?

Evet. Ürün sayfalarında vade oranlarını görebilirsiniz.

Otomatik Çekim ya da Yenileme Yapıyor musunuz?

Dukea Bilişim olarak otomatik çekim ya da yenileme yapmamaktayız. Ürünlerimizin tamamı tekil satış olarak satılmakta olup otomatik çekim ya da otomatik yenileme söz konusu değildir.

Kiralık Hesap Satıyor musunuz ?

Kesinlikle hayır. 2012 itibarı ile bu alanda hizmet veren Dukea Bilişim kiralık hesap satışı yapmamıştır ve yapmamaktadır. Ürünlerimizin tamamı size özel kod şeklinde teslim edilmektedir.

Neden Telefon ve E-mail adresi istenmektedir?

Satışını yapmış olduğumuz ürünler kargo gereksinimi duymamaktadır. Tamamı e-mail ya da telefon aracılığı ile sizlere iletilmektedir. Bu bağlamda mail ve olası sorunlara karşı telefon numarası talep edilmektedir. Dukea Bilişim sipariş işlemleri/bilgindirmesi haricinde e-mail ya da telefon numaranıza spam/reklam/indirim vb. mesajlar/mailler atmayacağını açıkca taahhüt eder.

Turbobit - Bu kod verilmemiş veya kullanım süresi dolmuş?

Bu hata mesajının 2 nedeni bulunmaktadır. Birinci nedeni gerçekten böyle bir kod yoktur. İkinci nedeni  ise size iletilen kodu hatalı veya eksik girmeniz. Örneğin sıkça yapılan hatalardan biri "q" harfi yerine "g" harfi yazılması. Dukea Bilişim aracılığı ile aldığınız her kod sorunsuz olarak çalışacaktır.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır